פילאטיס

פילאטיס היא שיטת אימון המבוססת על תרגילים שפותחו על ידי האתלט פורץ הדרך ג'וזף פילאטיס. שיטת אימון זו שמה דגש על חיזוק הגוף באופן כזה שמפזר את הכוח בכל הגוף ומגביר את המודעות וגורם לחוש טוב יורת בעור שלנו. תרגילי פילאטיס יכולים להתבצע הן על מזרון והן באמצעות מכשירי פילאטיס ועזרים שונים, כאשר ישנם תרגילים המתאימים לכל רמה ולכל גיל, החל בתרגילים עדינים והדרגתיים למתחילים וכלה בתרגילים מסובכים המצריכים כוח, ניסיון ומיומנות.

ארבעת העקרונות מאחורי פילאטיס

פילאטיס מבוסס על ארבעה עקרונות, אותם ניסח ג'וזף פילאטיס:

  • קצב נשימה וזרימה: כל תרגיל בפילאטיס הוא בעל קצב משלו, כאשר המטרה היא לשמור על הקצב בכל חזרה באותו התרגיל, וכן מתרגיל לתרגיל באופן שיאפשר המשכיות. בפילאטיס שמים דגש על מעברים חלקים בין החזרות והתרגילים, באופן המאפשר לגוף לשפר את הביצועים ולמנוע פציעות. הקצב של התרגיל מכתיב את דפוסי הנשימה בו, כאשר לכל תרגיל יש קצב נשימה משלו.
  • בקרה, דיוק וריכוז: בתרגילי פילאטיס מספר החזרות שאנו מבצעים הן עניין משני, כאשר הדבר החשוב ביותר הוא להיות בבקרה ולנסות לבצע את התרגיל בצורה המדויקת ביותר שניתן. דיוק זוהי תכונה שכדאי לסגל לתנועות שלנו בחיים באופן כללי, מכיוון שפציעות רבות מתרחשות עקב תנועות לא מדויקות. המפתח לכך הוא להשקיע ריכוז רב בכל חזרה, כאשר המטרה היא לבצע את החזרה בדיוק רב ולאו דווקא לעשות מספר חזרות רב.
  • מיקוד ואיזון: בפילאטיס אנחנו מתחילים באופן ממוקד מאזור הליבה – הבטן, הגב התחתון והאגן ומשם מתפרשים לשאר הגוף. המטרה בסופו של דבר היא שהכוח יתחלק בצורה שווה בכל הגוף ושהשרירים יהיו מאוזנים.
  • הרפיה: כפי שבפילאטיס אנחנו לומדים לאמץ את שריר הגוף, לא פחות מכך חשובה הרפיה המאפשרת לנו לשחרר מתחים מיותרים בגוף. 
דילוג לתוכן