כבר שנים שהעולם המערבי מקבל השפעות רבות מן המזרח הרחוק. אוכל אסייתי, תרבות ואפילו קולנוע נהיו דברים של מה בכך בעולם המערבי ואפילו אומנויות הלחימה הרבות נהיו חלק מן השיח. היוגה הנה אחד מן התורות שפותחו במזרח ואנשים רבים אשר טיילו שם לקחו את זה עמם לכאן והחלו לחלחל זאת לשאר. היוגה תופסת תאוצה וכך מפתחת לעצמה סגנונות רבים ואחד מהם הנו היוגה האווירית. אבל מה זה בכלל היוגה האווירית? כיצד הסגנון הגיח לעולם? ומה מיוחד בו כלכך? 

קודם נשאל את עצמנו מה זה יוגה בכלל

בעצם מדובר בפילוסופיה רוחנית שהפכה את האימון הגופני לאימון גופני רוחני שמקורו בכלל מן התורות ההינדיות. מטרתה של היוגה להביא אותנו למצב שבו החושים מתכנסים פנימה ויוצרים ביחד מחסום זמני למחשבות המסיחות את דעתנו וצומת הלב שלנו. היוגה הנה חלק מפילוסופיה הדוגלת שהתודעה והנשנה חווים שלווה נצחית ומביאים את עצמם בעת האקט למצב הנקרא "סמאדהי" והוא מתאר בדיוק את המצב הנ"ל. ליוגה הקלאסית מינים רבים והיסטוריה רבה הויניאסטה, האשטנגה, השאדו הפאוור יוגה והאטה הנם רק חלק מסוגי היוגה הרבים שקיימים היום. 

מאיפה הגיעה אלינו היוגה? 

לא הרבה ידוע בנוגע להיסטוריה של היוגה וזה מכיוון שההודים לא תיעדו בצורה אמינה את הכרונולוגיה ההיסטורית הקשורה בכך. החומרים הכתובים שקשורים לנושא אמנם לא מהימנים אך עם השנים החלו להתאסף יותר ויותר עדויות בתחום. ה"ריג וודה" מהווה אחד מן הכתבים העתיקים שמביאים את ההוכחה לתרגולים השונים של היוגה והוא מווה כתב יחיד במינו שבאמת מתאר את סוגים המדיטציות וההשפעות שמדיטציות אלו מביאות. בגלל זה כפי שניתן לראות לאף אחד אין באמת מושג מתי היוגה הגיחה לחיינו.

חשוב להבין שהיוגה הייתה דרך רוחנית ששילבה בתוכה כל מיני טכניקות ותרגולים שהמטרה שלהם הייתה להסדיר ולחבר את הגוף ואת הנפש. אם מחפשים מכנה משותף בין התרגילים הרבים שיש בעולם היוגה נראה שתנועות הגוף וטכניקות הנשימה הרבות מחפשים איזון בין הגוף לבין הנפש. החכמים ההודים העבירו בסודיות את השיטות שפיתחו על ידי תלמידיהם וכך בעצם הטכניקות עברו מדור לדור. 

אז מהי היוגה האווירית?

היוגה האווירית הנה שיטת יוגה חדשה שמקורה אינה מן המזרח דווקא. היוגה האווירית מהווה הנה שיטת יוגה חדשה שהגיע בכלל מאירופה והיא משלבת את האקרובטיקה האווירית שאנחנו מכירים מן הקרקסים לדוגמא עם היוגה הקלאסית שמוכרת לכולנו. מדינות רבות גילו את היוגה האווירית והחלו לשלב אותה בתחומי ספורט רבים כגון פילטיס ואפילו ריקוד ומדובר בסוג של טכניקה שצוברת תאוצה בשנים האחרונות. 

היוגה האווירית כוללת בתוכה ערסל, הערסל עשוי לרוב ממשי ובכדי לשמור על קשיחות לפעמים מייצרים אותו משולב בניילון. הערסל מהווה בעצם מנוף לעבודה חופשית גם במשקלי גוף גבוהים במיוחד. בעצם היוגה האווירית מבצעת אימוני גוף בצורה מלאה וזאת מכיוון שהגוף הנו מתנתק מן הקרקע ולכן מייצר צורך להשתמש בכל שריר בגוף בכדי לנסות ולשמו על שיווי המשקל כך שרוב התרגילים שמתבצעים ביוגה האווירית מביאים לאימון גופני מלא. 

מה שקורה בעת השימוש בערסל הנו הפחתה מן העומס על המפרקים והרקמות ובכך מתחילה להתפתח גמישות וכח בשרירים רבים באופן מהיר מאוד. הייצוב שאנחנו חווים בעת האימונים הללו מייצר חיזוק רב לשרירים העמוקים והשילוב של העולם האקרובטי לצד היוגה גורם לאימון הן לשלווה הפנימית שלנו והן לשרירים הגופניים ואפילו חיזוק רב לכושר הגופני האירובי בהרבה מן המקרים. 

אז כן מדובר בסגנון שמשלב בין העולם הרוחני והעולם החומרי ומחבר בין המזרח למערב באופן שקשה לתאר במילים אבל מאוד פשוט לניסוי. השילוב בין העבודה הקשה לצד כלים חדשים כגון ערסלי יוגה למיניהם הופכים את היוגה האווירית לאחד מסוגי האימונים העולים בשנים האחרונות. מדובר באימון שמעלה את רמות הקורדינציה וכן האינטליגנציה התנועתית ונותן חוויה המשלבת בין ריחוף לבין מאמץ גופני דבר שהוא לא רגיל בעולם שלנו. אז כן אם כושר אתם מחפשים לצד התחברות לאנרגיות הפנימיות החבויות שלכם אל תהססו, תנסו לעלות על הערסל ותשלבו בין היוגה לאקרובטיקה ותראו היכן מזרח ומערב נפגשים באופן מושלם.